Türkiye güçleri Suriye`de iddiası

Ömer Çelik Dönmez
Yazar : Ömer Çelik Dönmez
Email : omurcelikdonmez@hotmail.com
Makale Tarihi : 10 Nisan 2014 Perşembe 15:00
Okunma Sayısı : 1309 Kez
  Yazarın Tüm Makaleleri

Haberi önce İran İslam Cumhuriyetinin Sesi radyosunun sitesinde okudum. Onlarda haberi Yunanistan’da yayında olan bir internet sitesinden aparmışlar. Şaşırmadım değil! Kendime gelince başta BBC, Voice of America, Deutsche Welle, Rusya’nın Sesi ve Türkiye’nin önde gelen ajansları ile basını taradım. Hatay’a düşen havan mermisine karşılık olarak Suriye tarafına yapılan top atışları dışında ayrıntılı bir malumata rastlamadım. Zaten bu atışlarda angajman kuralları çerçevesinde günde birkaç kez yapılan rutin eylemlerden sayılıyor. Türk ordusu Suriye topraklarına girmeden, “-ben buradayım üstüme gelmeyin yoksa vururum” demek için ara sıra birkaç top mermisini sınırın öte tarafına sallıyor.

Yunanistan'da yayın yapan bir internet sitesi, Türkiye tanklarının ve kobra helikopterleri ile bir grup askerin sınırı geçip, Suriye'ye girerek sözde Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) destek verdiğini iddia etti. Yunanistan'ın askeri haber alma ve yayınlama sitelerinin başında gelen 'defencenet.gr' internet sitesindeki haberde, Türk tankları ve helikopterlerinin sınırı geçip, El Kaide'nin Suriye yapılanması olan terör örgütü İŞID ile çatışmaların yaşandığı Al Sahara ve Kesep bölgesindeki sözde ÖSO'ye destek verdiğini okuyucularına duyurdu.

Haberde, Kesep sınır kapısı yakınlarında şiddetli çarpışmaların meydana geldiği de ileri sürüldü. Sitenin haberine göre Türkiye'nin Suriye'deki operasyonu sırasında topçu ateşi ile birliklere destek verdiği ve Süleyman Şah Türbesine 4 kilometre mesafede bulunan İŞID birliklerine ağır zayiat verdiği iddia edildi. Türk F-16 uçaklarının sınır boyunca uçuşlarını sürdürdüğü belirtilen haberde ayrıca Suriye ordusunun Halep kenti yakınlarındaki SCUD-B füze sistemlerini de alarma geçirdiği, olaylar sırasında sözde ÖSO'ya ait yaralıların Türk ambulansları ile Hatay'daki hastanelere taşındığı iddialarına da yer verildi.

Haberin içeriğine bakıldığında daha önce basına yansıyan ve Türk ordusunun olası savaş planının ne olabileceğine ve hangi savaş araçlarını nasıl kullanacağına dair teknik bilgiler içeren haberlerle neredeyse birebir örtüşen bir malumat örgüsü görülüyor. Dolayısıyla daha ilk bakışta masa başında kurgulanmış bir haber kıvamında gibi. Ancak Fırat Ajansının Suriye sınırının öte yakasından sahih haber kaynaklarına dayandırarak verdiği bilgilere bakıldığında bu haberin doğru olma ihtimali yüksek.

Genelkurmay, sınır hattı boyunca devriye uçuşu yapan dört F-16 uçağına Suriye'de konuşlu füze sistemleri tarafından 14 kez tacizde bulunulduğunu bildirdi. PKK Yürütme Komitesi üyesi Duran Kalkan, haftalardır Batı Kürdistan'ın Kobani bölgesine yönelik düzenlenen saldırılara da dikkat çekerek, "Kuzey Kürdistan’ın tüm kız ve erkekleri Kobani ve Rojava savunmasında görev üslenmelidir" çağrısını yaptı.

Rojawa (Batı Kürdistan)'ın Kobanê bölgesi yaklaşık üç haftadır Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve bunlarla birlikte hareket eden silahlı güçlerin saldırısı altında bulunuyor. Çatışmalar özellikle Sırrin ve Til Ebyad bölgesinde yoğunlaşıyor. IŞİD'in tehditleri nedeniyle Rakka ve Til Ebyad'daki köylerden yüzlerce Kürt evlerini terk etmek zorunda kaldı. Çıkan çatışmalarda ise IŞİD ağır kayıplar verdi. Son 15 günde 200 dolayında IŞİD üyesi, YPG güçleri tarafından öldürüldü. Bu saldırılarla, Ocak ayında ilan edilen Kobani, Efrin ve Cizîre kantonları arasındaki bağlantının kopartılarak Kürtlerin izole edilmesinin amaçlandığı belirtiliyor.

Twitter'den sonra YouTube'u da kapatan Ankara, YouTube'u yasaklanma gerekçesini 'ulusal güvenliği birinci dereceden tehdit' olarak açıkladı. AB ve BM, gelişmelere tepki gösterdi. O ses kayıtları, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in 13 Mart’ta Dışişleri Bakanlığı’nda yaptıkları bir Suriye toplantısına aitti. Ses kayıtlarına göre; devletin en üst yetkilileri Suriye sınırları içindeki Türk toprağı Süleyman Şah Türbesi’ne yönelik saldırıları değerlendiriyor ve Türk askerinin bir operasyon düzenleme ihtimali üzerinde duruyordu. Milli Güvenliği ilgilendiren bir ses kaydının internete düşmesinden sonra gerçek bir gün sonra ortaya çıktı. Önder Aytaç kaydı bir gün öncesinden Samanyoluhaber’de katıldığı bir programda anons etti.

Günler önceden planlanan bu komplo örgütün önemli isimlerinden biri olduğu iddia edilen Önder Aytaç tarafından yine örgütün kanalı olduğu iddia edilen Samanyoluhaber'de bir şekilde anlatıldı. PPK yakınlığı ile bilinen Fırat Haber Ajansı konu ile ilgili geçtiği haberinde gelişmeleri skandal olarak değerlendirdi ve “Türkiye'nin Suriye'ye müdahale planları deşifre edildi Türk hükümetinin Suriye'ye yönelik savaş planlarının konuşulduğu skandal bir ses kaydı daha internete düştü. Ses kayıtları Türkiye'nin bir Suriye savaş uçağını düşürmesi sonrasında yayınlanırken, Dışişleri Bakanı, Genelkurmay ve İstihbarat şefleri arasındaki görüşmede Suriye'ye yönelik Türk müdahaleleri deşifre edildi.” bilgisini paylaştı.

Birleşmiş Milletler (BM) sözcü yardımcısı Farhan Haq, Dışişleri Bakanlığı’nda “Suriye'ye ilişkin operasyon ihtimallerinin konuşulduğu ve Türkiye toprağı statüsünde bulunan Süleyman Şah Türbesi'nin durumu değerlendirildiği” ses kaydı ile ilgili olarak “Suriye konusunda BM’nin tavrı açık ve nettir. Suriye konundaki diplomatik çabalarımızı herkes biliyor. Biz Suriye’de devam eden çatışmada daha fazla silahlandırmaya karşıyız” açıklamasında bulundu.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, internete düşen ortam dinlemesiyle ilgili “bu TC'ye karşı savaş ilanıdır” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan Suriye toplantısının ortam dinlemesi yöntemiyle kaydedilerek internette yayınlanmasıyla ilgili olarak "Burada amaç Türkiye’yi zaaf içinde göstermektir. Bu TC’ye karşı savaş ilanıdır. Bu saldırı için gerekli tedbirler alınarak saldırıyı yapanlar en net tavrı göreceklerdir" değerlendirmesini yaptı.

Türk Silahlı Kuvvetlere bağlı bazı birimlerin sınırını geçerek Suriye topraklarında Irak ve Şam İslam Devleti örgütünün Süleymanşah Türbesi etrafındaki kuşatmasını kaldırmaya yönelik operasyon yaptıkları haberi, Yunanistan'ın askeri haber alma ve yayınlama sitelerinin başında gelen 'defencenet.gr' internet sitesi ve İran kaynaklı. Suriye yetkililerinden şimdiye kadar böyle bir açıklamanın yapılmamış olması da ilginç. Bununla birlikte asıl operasyonun Türkiye’de seçimlere birkaç gün kala Ak Parti iktidarına yapılmak istendiği görülüyor. Ancak Türkiye Süleymanşah Türbesine yönelik terörist saldırıları bertaraf etmek için bu operasyonu yapmış olabilir, yapmasa dahi, operasyon detaylarını görüşmek için bir araya gelen yetkililerin konuşma kayıtlarının internete servis edilmesi operasyonu yapmış olmak kadar etkili olmuştur.

Yorum yapmak için lütfen sisteme üye girşi yapı

Üye Olmak İçin Tıklayın | Üye Girişi

Çok Okunan Makaleler